Reforma śmieciowa do poprawki
Wprowadzenie zmian w zakresie zwolnień przedmiotowych i dopłat nie powinno stanowić większego problemu dla ustawodawcy. Dużo poważniejszym kłopotem będzie określenie maksymalnych stawek opłat – pisze prawnik.
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 28 listopada 2013 r. (sygn. K 17/12) stwierdził niezgodność z Konstytucją RP dwóch przepisów niedawno znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczących zwolnień przedmiotowych i dopłat. W obu przypadkach TK orzekł, iż przepisy te pozostawiają prawodawcy lokalnemu zbyt dużą swobodę w określaniu istotnych elementów prawa daninowego. Jednocześnie TK uznał, iż przepisy stanowiące podstawę podejmowania przez rady gmin uchwał w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zakresie, w jakim nie przewidują maksymalnej wysokości tejże opłaty, są niezgodne z Konstytucją RP.
Wprowadzenie zmian w zakresie zwolnień przedmiotowych i dopłat nie powinno stanowić większego problemu dla ustawodawcy, który poprzestać może na doprecyzowaniu istniejących przepisów. Dużo poważniejszym wyzwaniem będzie określenie maksymalnych stawek opłat.
W poszukiwaniu maksymalnych stawek
Trudności w tym zakresie związane będą przede wszystkim ze znacznym zróżnicowaniem gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi. Każda z gmin samodzielnie określała elementy kosztotwórcze systemu. Dotyczy to w szczególności zasad selektywnej zbiórki odpadów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta