Czy maszyny będą odczytywać emocje
Nowe technologie | Aplikacja w smartfonie rozpozna, kiedy stajesz się zniecierpliwiony. A telewizor zmieni kanał, gdy kamera zauważy, że się nudzisz.
Fantastyka? Nic podobnego. Te funkcje można zrealizować już dziś. Wystarczy zainstalować gotowe już aplikacje w telefonie albo uruchomić oprogramowanie w komputerze. Z bardziej wyrafinowanych wersji korzystają od pewnego czasu centra telefonicznej obsługi klienta oraz największe korporacje.
Odczytywanie mowy ciała to coś, z czym dotąd maszyny nie radziły sobie najlepiej. Nawet najbardziej zaawansowane systemy rozpoznawania mowy odczytują po prostu mowę. I nic więcej. Zmiana intonacji nie sprawi, że program przypisze naszym słowom inne znaczenie. Ludzie to potrafią, maszyny dopiero się tego uczą. Wykorzystują mikrofony i kamery, żeby wiedzieć o nas jeszcze więcej.
Idź do domu. Jesteś zmęczony
Jak to działa, może przekonać się już dziś każdy posiadacz iPhone'a. Darmowa aplikacja Moodies określi, jaki nastrój ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta