Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar urlopu po zmianie etatu

05 lutego 2014 | Dobra Firma | Krzysztof Gąsior
źródło: MP
źródło: Rzeczpospolita

∑ Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na 1/2 etatu. Ze względu na staż przysługuje mu prawo 
do 26 dni urlopu. W ciągu roku podpisaliśmy z nim porozumienie zmieniające wymiar czasu pracy do pełnego. Weszło ono w życie od 18 listopada 2013 r. Porozumienie obowiązuje na czas nieokreślony, tak jak umowa o pracę. Jak wyliczyć liczbę godzin urlopu wypoczynkowego dla tej osoby za listopad i grudzień 2013 r.? – pyta czytelniczka.

Może się wydawać, że obliczaniem wymiaru urlopu wypoczynkowego kierują proste zasady. Jeżeli podwładny pracuje na pełen etat, przysługuje mu 26 dni wolnego (lub 20 – jeżeli jego staż pracy jest odpowiednio krótszy). W przypadku osób zatrudnionych na część etatu roczny wymiar wypoczynku ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Podwładny z umową na 1/2 etatu może – co do zasady – skorzystać z połowy podstawowego uprawnienia. Nie zawsze jednak będzie to 13 dni. Urlopu udziela się bowiem w wymiarze godzinowym (art. 1542 k.p.). W praktyce liczbę dni przysługującego wolnego mnożymy przez 8. Otrzymany wynik stanowi roczny godzinowy wymiar wypoczynku dla danej osoby. Dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9756

Wydanie: 9756

Spis treści
Zamów abonament