Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Schizofrenia narodowych czempionów

05 lutego 2014 | Publicystyka, Opinie | Marcin Piasecki
Marcin Piasecki
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Marcin Piasecki

Czy powinniśmy pogodzić się z tym, że w Polsce będzie kilkanaście potężnych firm, które nigdy nie będą się kierowały zasadami czysto biznesowymi? – rozważa publicysta „Rzeczpospolitej”.

Całkowicie prywatne PGNiG? Polska Grupa Energetyczna w rękach zagranicznego inwestora? KGHM, w którym decydujący głos mają inni akcjonariusze niż ci związani ze Skarbem Państwa? Prywatny Orlen, prywatny Lotos, PZU, PKO BP poza kontrolą rządu...

Dzisiaj wydaje się to całkowicie niemożliwe. Przypomnę tylko, że jeszcze jakąś dekadę temu powyższe scenariusze miały potencjał realności. Może nie w odniesieniu do wszystkich wymienionych firm, ale poważnie rozważano oddawanie, oczywiście za solidną kasę, naszych narodowych czempionów w prywatne ręce.

Przez te wszystkie lata, w cieniu kryzysu i w cieniu choćby dyskusji o OFE, nastąpiła radykalna zmiana sytuacji w odniesieniu do państwowych czy też quasi-państwowych spółek. Jeżeli mówimy o prywatyzacji, to tylko do momentu, kiedy supremacja skarbu i tak nie będzie zagrożona. Jeżeli mówimy o niezależności menedżmentu tych firm, to mówimy o sferze fikcji. Jeżeli mówimy o próbach odpolityzowania rad nadzorczych tychże spółek, to mówimy o całkiem poważnie zapoczątkowanym procesie, który spełzł na niczym.

I wygląda na to, że w przewidywalnej przyszłości nic się tutaj nie zmieni.

Trójca ZWR

Można oczywiście dyskutować nad wpływem doświadczeń lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9756

Wydanie: 9756

Spis treści
Zamów abonament