Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba oddać ulgę na nowe technologie

26 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jurkiewicz

W każdym przypadku utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową przepada również prawo do odliczeń związanych z nabyciem efektów badań i prac rozwojowych.

Taki pogląd wyraziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 5 września 2013 r. (IPPB5/423-454/13-3/MW). Stanowisko to nie znajduje jednak potwierdzenia w przepisach ustawy o CIT i jednoczenie jest dobrym przykładem błędnego „odpowiedniego stosowania" przepisów podatkowych.

Są korzyści...

Podatnik, w tym również szczególny podatnik, jakim jest podatkowa grupa kapitałowa (PGK), ma prawo – niezależnie od dokonywanych odpisów amortyzacyjnych – skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania 50 proc. wydatków na nowe technologie. Nieco upraszczając, w sumie nabycie nowych technologii pozwala na uwzględnienie w podstawie opodatkowania 150 proc. związanych z nimi wydatków.

...ale można je utracić

Jak jednak stanowi art. 18b ust. 8 ustawy o CIT, podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem 3 lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9774

Wydanie: 9774

Spis treści
Zamów abonament