Wydatek na obiad z kontrahentem nadal musi być racjonalny
Gdy przedsiębiorca zaprasza partnerów biznesowych do drogiej restauracji i chce ująć to spotkanie w kosztach, musi liczyć się z tym, że urzędnicy skarbówki zażądają od niego wyjaśnienia związku zapłaconych kwot z osiąganymi przychodami.
Zorganizowałem dla kilku kontrahentów spotkanie biznesowe (wystawny obiad w drogiej restauracji plus alkohol do obiadu). Czy całość poniesionych z tego tytułu wydatków będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów mojej działalności? – pyta czytelnik.
Jeszcze do niedawna organy podatkowe i sądy administracyjne w przeważającej mierze opowiadały się za wyłączaniem z kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków poczynionych na zakup usług gastronomicznych, żywności oraz napojów, w tym alkoholu. Wydatki te, niezależnie od tego, na czyją rzecz zostały zakupione i w jakim miejscu świadczono usługi, były uznawane za koszty reprezentacji, która zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych nie stanowi kosztu uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT).
Decyduje cel
Przełomem w sprawie był wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wydany 17 czerwca 2013 r. w składzie siedmiu sędziów (II FSK 702/11). Sąd uznał, że wymienione wydatki nie będą kosztem uzyskania przychodów jedynie w przypadku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta