Dostaw mediów dotyczą szczególne uregulowania
Od początku 2014 r. firmy sprzedające prąd, wystawiając fakturę, przyspieszają obowiązek podatkowy z tego tytułu. Takich konsekwencji nie musi mieć jednak sporządzenie dokumentu prognozującego zużycie energii.
Firma sprzedaje energię elektryczną. Podstawą dostawy energii elektrycznej do klientów jest umowa zawarta pomiędzy firmą a odbiorcą. Energia rozliczana jest na podstawie prognozowanego zużycia przez klienta, a po zakończeniu okresów rozliczeniowych firma wystawia fakturę rozliczeniową na podstawie faktycznego zużycia energii. Dostawca energii jako prognozę wystawia fakturę pro forma. Kiedy w takiej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy w VAT? Jaki wpływ na rozliczenia podatkowe spółki mają zmienione od 1 stycznia 2014 r. przepisy dotyczące obowiązku podatkowego z tytułu dostawy mediów? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące powstania obowiązku podatkowego w VAT wprowadzone ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 35 ze zm.; dalej: ustawa zmieniająca). Przepisy te, zanim jeszcze weszły w życie, zostały zmienione ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 1027).
Zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Zatem VAT zasadniczo staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym transakcja została dokonana, i powinien być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta