Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe kotwice dla długu państwa

26 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój | Anna Cieślak-Wróblewska
Po przekroczeniu przez dług 55 proc. PKB budżet państwa na kolejny rok musi być bez deficytu, co oznacza ostre cięcia w wydatkach i poszukiwanie nowych źródeł dochodów. Jeśli relacja długu do PKB przekroczy 60 proc. PKB, rząd musi przygotować program naprawczy, a zakaz deficytu  w budżecie dotyczy wtedy także wszystkich samorządów.
źródło: Rzeczpospolita
Po przekroczeniu przez dług 55 proc. PKB budżet państwa na kolejny rok musi być bez deficytu, co oznacza ostre cięcia w wydatkach i poszukiwanie nowych źródeł dochodów. Jeśli relacja długu do PKB przekroczy 60 proc. PKB, rząd musi przygotować program naprawczy, a zakaz deficytu w budżecie dotyczy wtedy także wszystkich samorządów.

Finanse. Premier Donald Tusk przekonuje, że po zmianach Polska będzie mieć najlepsze zabezpieczenia przed wzrostem długu. Co nie oznacza, że nie będzie mógł on jednak wzrosnąć.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który przewiduje, że tzw. progi ostrożnościowe w mechanizmie korygującym w tzw. stabilizującej regule wydatkowej spadną o 7 pkt proc. Próg na poziomie 55 proc. PKB zostanie zastąpiony 48 proc., a próg 50 proc. PKB – progiem 43 proc. Oznacza to, że już po przekroczeniu tych niższych limitów rząd będzie musiał zmniejszyć tempo wzrostu wydatków finansów publicznych w kolejnych latach (tak działają mechanizmy korygujące w regule stabilizującej).

Zmiany w progach to efekt zmian...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9774

Wydanie: 9774

Spis treści
Zamów abonament