Niesolidny dłużnik nie poprowadzi kolejnej firmy
Osoby, które po ogłoszeniu upadłości ukrywały, niszczyły lub obciążały majątek wchodzący w skład masy upadłości, może spotkać za to sroga kara. Sąd ma prawo orzec wobec nich zakaz prowadzenia działalności.
Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego wprowadzają swego rodzaju bat na niesolidnych dłużników. Przewidują możliwość orzeczenia sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście na określony czas, a nie bezterminowo. Nie jest to jednak krótki okres. Z art. 373 prawa upadłościowego wynika bowiem, że sąd może go orzec na czas od trzech do nawet dziesięciu lat. Co istotne, sąd ma możliwość orzeczenia nie tylko zakazu prowadzenia działalności na własny rachunek (czyli takiej, gdzie ryzyko i korzyści z nią związane dotyczą bezpośrednio prowadzącej ją osoby), ale też – jak przyjmuje się w praktyce – w spółce (z tym, że należy go odnieść tylko do wspólników uprawnionych do reprezentowania spółki).
Sąd może orzec również zakaz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.
Za konkretne przewinienia
Sąd orzeka zakaz w stosunku do osoby, która będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości albo po ogłoszeniu upadłości nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta