Ratunek przed likwidacją dla upadłej spółki
Konwersja wierzytelności na udziały lub akcje jako propozycja układowa dla niezaspokojonych wierzycieli stanowi sposób na wzmocnienie kondycji finansowej przedsiębiorców, którzy nie mają wystarczającego majątku, by wywiązać się ze swoich propozycji układowych.
Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy to przekształcenie przysługującej wierzycielowi wobec spółki wierzytelności na udziały w podwyższonym przez spółkę kapitale zakładowym.
Dwa sposoby
Omawiana konstrukcja może być opisywana bądź z punktu widzenia wierzyciela spółki, i wówczas będzie to konwersja wierzytelności na udziały, bądź z punktu widzenia spółki dłużniczki i wówczas będzie konwersją długu na kapitał zakładowy.
W pierwszym przypadku – konwersja wierzytelności na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym oznacza dla wierzyciela rezygnację z przysługującej mu wierzytelności wobec spółki w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. Roszczenie wierzyciela będące przedmiotem wkładu wygasa w drodze konfuzji.
W drugim przypadku – konwersja długu na kapitał zakładowy oznacza dla spółki dłużniczki umorzenie własnego długu w zamian za nabycie statusu wspólnika spółki lub, jeżeli był już wcześniej wspólnikiem, to powiększeniu ulega ilość lub wielkość posiadanych przez niego udziałów.
Pomimo pewnych wątpliwości praktyki, jak i orzecznictwa konwersji wierzytelności, można dokonać na dwa sposoby poprzez: wniesienie wierzytelności niepieniężnej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta