E-sklepy muszą się przygotować
HANDEL | Przedsiębiorca będzie musiał uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na wszystkie odpłatne dodatkowe świadczenia związane z głównym przedmiotem zawartej umowy sprzedaży.
Polska powinna do 13 czerwca 2014 r. wdrożyć unijną dyrektywę 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów. Nowe przepisy dotyczyć będą m.in. działalności w zakresie e-handlu i mają ujednolicić zasady dokonywania zakupów przez Internet w Unii. Projektowane przepisy prowadzą do nałożenia na sklepy internetowe szeregu obowiązków, także w zakresie informacji przekazywanych konsumentom, zasad odstąpienia od umowy i zwrotu towarów, jak również samego sposobu składania zamówień. Projekt ustawy o prawach konsumenta, która wdraża rozwiązania unijne do prawa polskiego, jest na etapie prac sejmowych, jednak z uwagi na zakres zmian, przedsiębiorcy już teraz powinni rozpocząć przygotowania do ich wprowadzenia.
Regulamin do zmiany
Nowelizacja przepisów spowoduje konieczność zmiany regulaminów e-sklepów. To w regulaminach określana jest znaczna część materii objętych nowelizacją. Dotyczy to np. określenia terminu odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, który według nowej regulacji wynosił będzie 14 dni od daty dostarczenia zakupionej rzeczy konsumentowi, a także procedur związanych z odsyłaniem produktu.
W pierwszej kolejności prowadzący e-sklep powinni zweryfikować dokumenty, które regulują prawa konsumentów korzystających z e-sklepu (ogólne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta