Koszt samowoli w firmowym aucie
ROSZCZENIA | Jeśli pracownik, bez zgody szefa, używał służbowego samochodu i wyrządził szkodę innej osobie, samodzielnie ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.
Ryszard Sadlik
Co do zasady to pracodawca odpowiada za szkody, które wyrządzili jego zatrudnieni osobom trzecim przy wykonywaniu pracowniczych obowiązków (art. 120 § 1 k.p.). Jest to odpowiedzialność wyłączna. Poszkodowany nie powinien w tej sytuacji kierować swoich roszczeń odszkodowawczych wobec bezpośredniego sprawcy szkody – pracownika, ale w stosunku do jego pracodawcy. Zatem art. 120 § 1 k.p. wyraźnie wkracza w unormowania prawa cywilnego dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej, ustanawiając legitymację bierną pracodawcy za szkody wyrządzone przez zatrudniane przez niego osoby.
Przez osobę trzecią należy przy tym rozumieć również innego pracownika tego samego pracodawcy, który został poszkodowany.
Tylko przy pracy
Powyższe zasady obowiązują pod warunkiem, że podwładny wyrządził szkodę przy wykonywaniu swoich pracowniczych obowiązków. Musi zatem zachodzić związek przyczynowy między sposobem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta