Ile VAT można odliczyć przy wykupie auta z leasingu
1 kwietnia weszły w życie zmiany dotyczące wydatków związanych z samochodami osobowymi. Część jest korzystna dla przedsiębiorców, ale niektóre unormowania sprawiły, że nowy system stał się dość skomplikowany.
Nowe zasady odliczania VAT dotyczą nie tylko samochodów osobowych, ale także innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W wyniku nowelizacji zlikwidowano limit kwotowy odliczenia. Dodatkowo, przed podatnikami pojawiła się możliwość odliczenia 100 proc. podatku naliczonego. Niestety, wraz z tymi zmianami wprowadzono nowe unormowania dotyczące sprzedaży samochodów, przy zakupie których odliczono VAT, co czyni system odliczeń skomplikowanym.
Tylko przy operacyjnym
Rozważając kwestię realizowania odliczeń z tytułu wykupu leasingowanego samochodu, trzeba na początku wspomnieć, że problematyka ta dotyczy jedynie leasingu operacyjnego. Poza jej zakresem jest występujący również w obrocie gospodarczym leasing finansowy.
W przypadku leasingu operacyjnego samochód jest składnikiem majątkowym leasingodawcy. Podmiot ten m.in. dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po upływie terminu leasingu korzystający (leasingobiorca) może, lecz nie musi skorzystać z możliwości wykupienia takiego auta. Z kolei leasing finansowy charakteryzuje się tym, że przeniesienie własności następuje automatycznie po zakończeniu okresu trwania umowy.
W Polsce bardziej popularny jest leasing operacyjny pozwalający firmom na korzystanie z samochodu z pominięciem konieczności wyłożenia znacznych środków na jego nabycie. Na jego popularność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta