Błąd w zeznaniu trzeba poprawić
Osoba, która pomyliła się w rozliczeniu rocznym, powinna złożyć korektę. Wtedy nie grozi jej grzywna.
Trudniej ma ten, kto w ogóle zapomniał o obowiązku wyspowiadania się fiskusowi. Aby uniknąć kary, musi złożyć czynny żal, czyli pismo, w którym informuje o swoim przewinieniu.
Termin na ostateczne rozliczenie minął 30 kwietnia. Co zrobić, jeśli pomyliliśmy się w zeznaniu? Trzeba jeszcze raz złożyć deklarację (zaznaczając pole „korekta") i na piśmie uzasadnić przyczyny poprawek. Taką możliwość daje art. 81 ordynacji podatkowej.
Korekty nie można zrobić w trakcie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego (oczywiście jeśli dotyczą tej samej sprawy). Błędy możemy natomiast poprawić po ich zakończeniu (w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego). Deklarację możemy też skorygować podczas czynności sprawdzających.
Osobie, która skoryguje deklarację i ureguluje zaległość podatkową, nie grozi kara. Tak wynika z art. 16a kodeksu karnego skarbowego. Nie musi już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta