Przejście między funduszami bez podatku, ale wypłata pieniędzy już obciążona
Oszczędzający na emeryturę na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego nie może samodzielnie przenieść tych pieniędzy na inne konto lub do innego funduszu. Jest to dopuszczalne wyłącznie za pośrednictwem instytucji prowadzących takie programy lokowania.
To poważne ograniczenie swobody tych, którzy chcieliby sami elastycznie powiększać zasoby, które spożytkują po zakończeniu kariery zawodowej. To skutek zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, które obowiązują od 1 lutego 2014 r. >patrz ramka poniżej. Dotyczyły one m.in. opodatkowania wypłat z IKZE dla oszczędzających i dla uprawnionych do wypłat z IKZE oraz możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.
Zamiast dotychczasowego opodatkowania wypłaty z IKZE według skali PIT (18 i 32 proc.) wprowadzono przy nich oraz na rzecz uprawnionych 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Nie zmieniło się natomiast opodatkowanie zwrotu pieniędzy z IKZE.
Obecnie osoba oszczędzająca albo uprawniona, gdy umiera oszczędzający, przy wypłacie z IKZE zapłaci 10-proc. ryczałt. W konsekwencji nie będzie nadmiernego obciążenia fiskalnego przy jednorazowej wypłacie z IKZE, tak jak było wcześniej. Ponadto z góry znana wysokość podatku usuwa element niepewności co do tego, ile trzeba będzie w przyszłości zapłacić przy wypłacie z tego konta.
Ile maksymalnie
Kwoty wpłacone na IKZE w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta