Srogim okiem patrzą na klienta
Coraz trudniej o kredyt hipoteczny. Banki niechętnie pożyczają pieniądze osobom, które mają inne źródła dochodów niż z etatu i nieregularne zarobki. Prześwietlają też osiedla deweloperów.
Chociaż WIBOR jest nadal niski, to rosną marże kredytowe banków. Dlatego finansowanie kupna mieszkań będzie coraz droższe. I banki, i ich klienci ostrożniej oceniają zdolność kredytową. Wcale nie tak łatwo dostać kredyt hipoteczny.
– Pomijając już kwestię obowiązkowego wkładu własnego, głównym problemem jest fakt, iż większość banków nie jest skora do udzielania takiego wsparcia na dużą skalę. Natomiast te nieliczne, które chcą dawać takie kredyty i które mają dobrą ofertę, zalewane są wnioskami. Nie zawsze radzą sobie też z rozpatrywaniem ich w rozsądnym terminie – opowiada Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.
Dodaje, że w ostatnim czasie coraz częściej klientom stwarzają kłopoty dodatkowe wymogi banków, np. dotyczące dokumentacji od dewelopera. – Dla przykładu: bankowy analityk wymaga jakiegoś dokumentu, a firma deweloperska twierdzi, że go nie wyda. Albo mówi, że może udostępnić inny, niebędący dokładnie tym, czego wymaga bank – mówi Jarosław Sadowski.
Kłopoty pojawiają się też wtedy, gdy po kredyt przychodzą klienci z niestandardowym dochodem lub dochodem uzyskiwanym za granicą. Banki dość niechętnie pożyczają im pieniądze. Jak długo czeka się na finansowanie? W przypadku standardowym, czyli gdy dochód pochodzi z umowy o pracę, przy przeciętnej kwocie kredytu ok. 200 tys. zł i dobrej zdolności kredytowej, cała procedura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta