Wydatki na jedzenie stoją przez blokadę eksportu
przemysł spożywczy | W najbliższych miesiącach nie grożą nam znaczące podwyżki cen żywności. Tanieć mogą wieprzowina, przetwory mleczarskie i cukier.
– Wiele wskazuje na to, że ceny żywności będą się utrzymywać w tym roku na bardzo niskich poziomach – mówi „Rz" Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. – Nie jest wręcz wykluczone, że w miesiącach letnich, po raz pierwszy od 2006 r., będziemy mieć w Polsce – w ujęciu rocznym – deflację w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe – dodaje.
Więcej w magazynach
Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ, przypomina, że dynamika cen żywności wyraźnie spadła już w ostatnich dwóch kwartałach. – Przez najbliższe miesiące trend ten będzie kontynuowany – uważa ekonomista BOŚ.
Szacuje on, że w całym 2014 r. średni wzrost cen żywności ukształtuje się w okolicach 1 proc., wobec nieco ponad 2 proc. w 2013 r. – W najbliższych miesiącach powinno wystąpić dalsze umiarkowane zmniejszanie się dynamiki cen żywności przetworzonej, będące efektem spadku cen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta