Niewielki wybór, ceny wysokie
Luksusowe mieszkania na rynku wtórnym sprzedają się nieźle. Ceny apartamentów wynoszą kilka-, kilkanaście mln zł.
– Apartamenty na warszawskim rynku wtórnym stanowią nie więcej niż 5 proc. oferty – szacuje Cezary Szubielski, dyrektor biura Reals Nieruchomości. – Ich podaż nie rośnie. Dziś deweloperzy preferują zdecydowanie tańsze mieszkania o średnim standardzie, na które jest popyt. Pięć lat temu przeciętne mieszkanie miało ponad 50 mkw. Dziś średni nowy lokal ma niewiele ponad 40 mkw.
Z ogrodem zimowym
Zdaniem Sebastiana Janickiego, wiceprezesa agencji Atlanti Nieruchomości, apartamentów jest na rynku rzeczywiście niewiele, jeśli przyjąć, że takie mieszkania mają ponad 100 mkw., są wykończone w bardzo wysokim standardzie, a w budynku jest przynajmniej obsługa konsjerża. – Jeżeli wyznacznikiem będzie wyłącznie metraż i standard wykończenia lokalu, to apartamenty można będzie znaleźć w każdej części Warszawy – zauważa Sebastian Janicki.
Jarosław Mikołaj Skoczeń z agencji Emmerson Realty ocenia, że określenie apartament jest w Polsce nadużywane. – 90 proc. tak nazywanych lokali absolutnie nie wypełnia definicji apartamentu – stwierdza Jarosław Mikołaj Skoczeń. Podkreśla, że apartament musi się znajdować w szczególnej lokalizacji, blisko kultowych miejsc, musi być zbudowany z najwyższej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta