ETC chce zarabiać na internecie rzeczy
Krakowska spółka wprowadza na rynek innowacyjne urządzenia, dzięki którym będzie można sterować wyposażeniem domu przez smartfona.
michał duszczyk
Wyobraź sobie świat, w którym zdalnie, z poziomu telefonu komórkowego czy tabletu, możesz zapalić światło w wybranym pomieszczeniu, a do tego ustawić jego kolor i natężenie, zdalnie włączyć czajnik, by zagotował wodę, czy wyregulować odpowiednią temperaturę w domu. Jeszcze niedawno brzmiało to jak science fiction, ale dziś to realny świat. Eksperci nie mają wątpliwości, że internet rzeczy, a więc możliwość zdalnego wpływania na zachowanie przedmiotów, to najbardziej perspektywiczna gałąź przemysłu IT.
Polski rodzynek
Przyszłość internetu rzeczy to przyszłość pełna czujników, ogromnych baz danych i nieustającej komunikacji. Przejawem rosnącego znaczenia internetu rzeczy jest niedawne przejęcie przez Google spółki Nest. Za firmę produkującą termostaty i czujniki dymu koncern zapłacił 3,2 mld dol. Eksperci nie mają wątpliwości, że to wyraźny sygnał, iż gigant poważnie zamierza zaangażować się w tę dziedzinę. Inwestują w nią także inni światowi potentaci, m.in. Intel czy Bosch. Wśród nich znalazł się rodzynek z Polski – spółka ETC....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta