Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS skubie menedżerów

05 maja 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Kalinowska

Gdy płatnik rozlicza się z wykonawcą kontraktu raz na kilka miesięcy, ZUS żąda pomnożenia maksymalnej podstawy składki chorobowej. Nie wynika to jednak z przepisów.

Problem ten dotyczy głównie wysokiego szczebla menedżerów. To najczęściej oni pracują na podstawie umów cywilnych, osiągając wysokie zarobki. Ich przychody nie zawsze są wtedy w całości oskładkowane.

Miesięczny limit...

Wszyscy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych – zlecenia, o świadczenie usług czy kontraktów menedżerskich – są zdefiniowani do celów ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorcy. Jeśli ta praca jest dla nich jedynym źródłem zarobkowania, objęci są obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, wypadkowym i zdrowotnym. Chorobowe jest dla nich dobrowolne.

Zleceniobiorca, który przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, finansuje na nie składkę w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru. Tą podstawą dla pracujących na mocy umów, w których zarobek określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie, jest kwota przychodu otrzymanego w danym miesiącu. Obowiązuje tu jednak limit. Miesięcznie podstawa dobrowolnie płaconej składki chorobowej nie może przekroczyć 250 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2014 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9829

Wydanie: 9829

Spis treści
Zamów abonament