Pojęcie „likwidacja” oznacza nie tylko fizyczne unicestwienie
Straty powstałe w związku z likwidacją nie w pełni umorzonych inwestycji w obcych środkach trwałych mogą być kosztami uzyskania przychodów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 marca 2014 r. (II FSK 797/12).
Skarżąca spółka poniosła nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym – drogę wewnętrzną. Korzystała z niej na podstawie umowy użyczenia do czasu, gdy właściciel zrzekł się nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Na skutek zrzeczenia spółka utraciła tytuł prawny do drogi, a także prawo do dalszego amortyzowania nakładów poniesionych na inwestycję w obcym środku trwałym. W związku z tym wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego (ILPB4/ 423-132/11-2/ŁM), pytając, czy wartość netto inwestycji w obcym środku trwałym można zaliczyć do kosztów podatkowych po dacie przeprowadzenia likwidacji.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Według wnioskodawcy regulacja ta wskazuje jednoznacznie na zamysł ustawodawcy w kwestii powiązania kosztów podatkowych z przydatnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta