Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można zwolnić osoby, która już nie pracuje

05 maja 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Pracodawcy często błędnie uznają za wadliwe wypowiedzenie, które podwładny złożył w czasie zwolnienia lekarskiego.

Pracownik, który w czasie absencji zdrowotnej rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia, po zakończeniu choroby rzecz jasna nie stawi się w pracy. W praktyce zdarza się, że po kilku dniach jego nieobecności szef sporządza oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 52 k.p., uznając ją za nieusprawiedliwioną. Działanie to nie może jednak wywoływać żadnych skutków prawnych, ponieważ w tym czasie strony nie pozostają już w stosunku pracy.

Na tej samej zasadzie wykluczone jest rozwiązanie umowy przez pracownika, jeśli wcześniej skutecznie rozwiązał ją pracodawca. Stosunek pracy nie istnieje już bowiem w dacie doręczenia pracodawcy oświadczenia pracownika o rozwiązaniu umowy na podstawie art. 55 § 1 [1] k.p. (zob. wyrok SN z 4 czerwca 2013 r., I PK 209/12).

Prawo do ochrony...

Na podstawie art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie jego innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Przepis ten dotyczy nie tylko urlopu wypoczynkowego, ale także  bezpłatnego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9829

Wydanie: 9829

Spis treści
Zamów abonament