Praca kosztuje za dużo
W odczuciu przedsiębiorców koszty pracy są największą barierą w rozwoju działalności.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.
W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" opisywaliśmy różne aspekty życia gospodarczego, które obniżały naszą konkurencyjność w globalnych rankingach. Teraz na podstawie wskazań instytucji międzynarodowych oraz odczuć polskich przedsiębiorstw stworzyliśmy listę dziesięciu barier, które najbardziej przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jedną z największych są koszty zatrudnienia, które są prawdziwym problemem szczególnie dla małych firm.
1. Polska na tle innych krajów
Średnie opodatkowanie pracy wynosi w Polsce – według raportu OECD – 35,6 proc. płacy brutto. Na tle krajów UE to jedno z najniższych obciążeń. Wyższe pozapłacowe koszty pracy – podatki i różnego rodzaju składki na ubezpieczenia społeczne – są w większości krajów Europy Zachodniej, ale też w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Obciążenia nakładane na prace są niższe niż w Polsce w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz kilku krajach pozaeuropejskich, np. w Japonii, Kanadzie, USA, Korei, Meksyku.
Sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta