Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób ująć barter

05 maja 2014 | Ekspert księgowy
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wymianę towarów wykazuje się w księgach rachunkowych tak, jak zwykłe operacje zakupu i sprzedaży bądź importu i eksportu. Każda ze stron umowy księguje dwa dowody dokumentujące transakcję – swój i wystawiony przez kontrahenta.

Marek Barowicz

Księgowanie świadczeń realizowanych w ramach transakcji barterowych następuje zgodnie z zasadami obowiązującymi w przypadku zwykłych transakcji eksportowo-importowych. Ponieważ jednak każda ze stron umowy jest jednocześnie sprzedawcą i nabywcą, wystawiane będą dwie faktury – każda ze stron wystawia swoją fakturę jako sprzedawca. Należy tu zauważyć, że do wystawiania faktur VAT upoważnieni są wszyscy przedsiębiorcy (podatnicy VAT), niezależnie od tego, czy są zarejestrowani na potrzeby tego podatku (jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni), czy też nie (zgodnie z art. 106b ust. 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej, chyba że zażąda tego nabywca towarów i usług). Dane, jakie powinna zawierać faktura, określa – co do zasady – art. 106e ustawy o VAT. Jednak w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT, faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy. Zakres ten reguluje rozporządzenie ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (DzU z 2013 r., poz. 1485).

Księgowania

Transakcje barterowe zawierane w ramach obrotu zagranicznego, których przedmiotem są produkty, materiały i surowce, wykazuje się w księgach zapisem:

1. Sprzedaż produktów (eksport)

a) faktura VAT na rzecz odbiorcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9829

Wydanie: 9829

Spis treści
Zamów abonament