Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze warto sprzedawać wierzytelność

13 maja 2014 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Gdy podatnik skorzystał z ulgi na złe długi, a potem zbył należne mu zobowiązania firmie windykacyjnej za część ceny, musi powiększyć podatek należny o cały uprzednio pomniejszony VAT. Taka transakcja może więc być nieopłacalna.

W deklaracji za grudzień 2013 r. nasza firma wykazała jako wierzyciel ulgę na złe długi w stosunku do wierzytelności od firmy X z tytułu świadczenia usług. Pomniejszyliśmy podatek należny o 2300 zł (wartość brutto wierzytelności wynosiła 12 300 zł). W maju 2014 r. nasza spółka sprzedała tę wierzytelność za 6150 zł. Czy taka sprzedaż wywołuje jakieś skutki dla naszej firmy? – pyta czytelnik.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka skorzystała z ulgi na złe długi i pomniejszyła podatek należny o kwotę podatku naliczonego (2300 zł) od wierzytelności z tytułu świadczenia usług na rzecz firmy X. Pomniejszenie nastąpiło w deklaracji VAT-7 za grudzień 2013 r. Następnie w maju 2014 r. spółka sprzedała niezapłaconą wierzytelność firmie windykacyjnej za połowę ceny.

Co mówią przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9836

Wydanie: 9836

Spis treści

Media planet

Zamów abonament