Jak zapewnić bezpieczeństwo imprezy masowej
Zasady | Przeprowadzenie imprezy masowej wymaga uzyskania zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Organowi zezwalającemu przysługują także uprawnienia kontrolne. Ma on prawo swobodnego wstępu do miejsca imprezy i innych pomieszczeń związanych z nią bezpośrednio.
Zasady postępowania mającego zapewnić bezpieczeństwo imprez masowych, a także wydawania zezwoleń na organizowanie takich imprez określa ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (dalej: u.b.i.m.). Jej przepisów nie stosuje się do nieodpłatnych imprez organizowanych na terenach zamkniętych, które są w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministrów: obrony narodowej, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego bądź sportu i turystyki, jeżeli te jednostki są organizatorami imprezy (art. 2 u.b.i.m.).
Rozrywka lub sport
Art. 3 u.b.i.m. rozróżnia imprezy masowe: artystyczno-rozrywkowe i sportowe, a w tym mecze piłki nożnej. Wydarzenia nie mające takiego charakteru nie mogą być więc uznane za imprezy masowe.
Gdy impreza organizowana jest na otwartym terenie, który musi być wydzielony, do określenia liczby miejsc przyjmuje się przelicznik 0,5 m2 na osobę
Masową imprezą artystyczno-rozrywkową jest impreza o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć:
∑ na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta