Gdy biznesmen pojedzie na zakupy firmowym autem
VAT | Nieodpłatne używanie pojazdów spółki na cele prywatne podlega daninie. Jednak ze względu na liczne wyłączenia dochodzi do tego stosunkowo rzadko.
Tomasz Krywan
Na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, za podlegające opodatkowaniu odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż jego działalność gospodarcza (np. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników). Podatnikowi musiało jednak przysługiwać, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Na podstawie tego przepisu opodatkowaniu może podlegać nieodpłatne używanie samochodów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W praktyce do podlegającego opodatkowaniu nieodpłatnego używania samochodów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą dochodzi stosunkowo rzadko. Istnieją bowiem przepisy wyłączające opodatkowanie takiego nieodpłatnego używania samochodów, które nie uprawniają do pełnych odliczeń.
I tak, po pierwsze, na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o VAT wyłączone jest opodatkowanie nieodpłatnego używania pojazdów samochodowych na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli:
1) kwota podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta