Czy wymiana piecyków gazowych to roboty budowlane
WZORCE UMÓW | Przedsiębiorca oferujący taką usługę w domu klienta wyłączył stosowanie przepisów zezwalających konsumentowi na odstąpienie od umowy. Urząd antymonopolowy uznał to działanie za niezgodne z prawem.
Czy wymiana piecyków to roboty budowlane? Okazuje się, że dla przedsiębiorcy, który oferuje takie usługi bezpośrednio w domu klienta, odpowiedź na takie pytanie może być bardzo istotna. Dlaczego? Ponieważ w zależności od tego, jaka padnie na nie odpowiedź, inaczej mogą kształtować się obowiązki i uprawnienia stron umowy, tj. przedsiębiorcy i konsumenta. Ostatnio taką sprawę rozstrzygnął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (decyzja nr RGD 2/2014). W całej sprawie chodziło o to, że firma, która oferowała takie usługi, zawierała ze swoimi klientami umowy w ich domach.
Mówiąc inaczej, dochodziło do podpisania kontraktu poza lokalem przedsiębiorstwa. Tymczasem we wzorze umowy stosowanej przez firmę znajdował się następujący zapis: „Do umowy mają zastosowanie przepisy z artykułu 5 punkt 4 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny". Urząd antymonopolowy uznał, że taki wpis wprowadza konsumentów w błąd, a tym samym stanowi o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów.
Wyłączenia
Na początku warto przypomnieć, o czym traktuje wspomniany art. 5. Zgodnie z nim przepisów o umowach zawieranych z konsumentami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta