Przedsiębiorca sprzedający nieruchomość niekoniecznie osiągnie firmowy zysk
Odpłatne zbycie gruntu i budynku wykorzystywanych na potrzeby związane z firmą nie jest przychodem z działalności w rozumieniu ustawy o PIT, jeśli nie były one ujęte w ewidencji środków trwałych.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 4 kwietnia 2014 r. (I SA/Op 233/14).
Stan faktyczny
W okresie od 15 maja 1994 r. do 31 maja 2005 r. podatnik prowadził firmę, która zajmowała się projekcją filmów (PKD 92.13.Z). Do 2000 r. lokal, w którym była prowadzona działalność, był wynajmowany. Dwa lata później podatnik zawarł umowę przedwstępną kupna prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynku kina. Transakcja została sfinalizowana pod koniec 2002 r. Z wniosku o interpretację wynikało jednak, że nowy nabytek nie został przez przedsiębiorcę przyjęty jako składniki majątku trwałego firmy. Zaliczył on jednak do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z obsługą kredytu na zakup oraz koszty utrzymania. Zaznaczył, że w okresie kiedy był właścicielem nieruchomości nie ponoszono żadnych wydatków związanych z remontem i modernizacją nieruchomości.
We wrześniu 2009 r. kino wraz z prawem do gruntu zostało sprzedane. Przychody z tego tytułu podatnik uznał za przychód z działalności gospodarczej, wpłacił zaliczkę PIT-5, a następnie wykazał w zeznaniu PIT-36.
Postanowił jednak zapytać czy do przychodu uzyskanego z opisanej transakcji nie będą miały zastosowania zasady dotyczące tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta