Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są zasady uczestniczenia wspólnika w zyskach i stratach

13 maja 2014 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz

PRAWO HANDLOWE | Jeżeli umowa spółki jawnej nie stanowi inaczej, z końcem roku obrotowego, który zazwyczaj pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jej uczestnik może domagać się podziału i wypłaty całości lub części zarobionych pieniędzy.

Anna Borysewicz

Regułą jest równa partycypacja w zyskach (czyli zwiększeniu w przyjętym okresie sprawozdawczym kapitału własnego spółki lub zmniejszeniu jego niedoboru w inny sposób niż na skutek wniesienia środków przez wspólników) i stratach (czyli zmniejszeniu w przyjętym okresie sprawozdawczym kapitału własnego spółki lub zwiększeniu jego niedoboru w inny sposób niż poprzez wycofanie środków przez wspólników), bez względu na rodzaj i wartość wkładu > patrz przykład 1.

Odmienne zasady

Umowa podmiotu może jednak wprowadzać odmienne zasady. Wspólnicy mogą bowiem postanowić, że udział w zyskach nie będzie odpowiadał uczestnictwu w stratach albo też stopień udziału w zyskach czy stratach uzależniony będzie od wartości wnoszonych wkładów >patrz przykład 2.

Przykład 1.

W skład sp.j. wchodzi dwóch wspólników. Podmiot ten dobrze prosperuje. Panie Bianka i Dagmara (wspólnicy) przewidują, że spółka na koniec 2014 r. osiągnie zysk w wysokości 60 tys. zł. W związku z tym każdy z uczestników spółki z końcem 2014 r. (jeżeli umowa nie zawiera odmiennych regulacji w tym zakresie) będzie mógł się domagać podziału tej kwoty i wypłaty należnej części. Z uwagi zaś na to, że umowa stanowi, iż podział zysku

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9836

Wydanie: 9836

Spis treści

Media planet

Zamów abonament