Zadania ważniejsze niż dokumenty i nazwy
O pracy w warunkach szczególnych decydują faktycznie realizowane czynności i to przez wiele lat. Dzięki temu zainteresowany może starać się o wcześniejszą emeryturę.
Umożliwia to art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440, dalej ustawa emerytalna). Według niego ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, 33, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej osiągnęli:
∑ okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn oraz
∑ okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 ustawy emerytalnej.
Emerytura ta przysługuje pod warunkiem, że ubezpieczony nie przystąpi do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo złoży wniosek o przekazanie pieniędzy zgromadzonych na jego rachunku za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa.
Istotne jest także, że prawo do tej emerytury przysługuje ubezpieczonym, którzy spełnią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta