Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Buldogi Korwin-Mikkego

14 czerwca 2014 | Kraj | Bartosz Marczuk
Janusz Korwin-Mikke
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Janusz Korwin-Mikke
Robert Iwaszkiewicz
autor zdjęcia: Maciej Dębała
źródło: Rzeczpospolita
Robert Iwaszkiewicz
Stanisław Żółtek
autor zdjęcia: Maciej Dębała
źródło: sztab KNP
Stanisław Żółtek
Michał Marusik
źródło: materiały prasowe
Michał Marusik

Polityka Europosłowie KNP to zahartowani porażkami wyborczymi, opozycją 
i przeciwnościami losu ludzie.

Decyzja o podjęciu strajku w Rafinerii Gdańskiej w sierpniu 1980 r., by pomóc stoczniowcom, aresztowania podczas stanu wojennego, niesłuszny kilkumiesięczny areszt w III RP, prowadzenie własnej firmy, fizyczna praca za granicą – garść informacji z biografii trzech europosłów Kongresu Nowej Prawicy (KNP) wskazuje, że nie są to ludzie przypadkowi i skorzy do rezygnacji z własnych poglądów.

Łączy ich wiara w wartości wolnorynkowe, konserwatywne, przeciwne lewicowemu mainstreamowi. To jest główny powód identyfikacji z liderem Januszem Korwin-Mikkem. Nie chodzi o jakieś stosunki towarzyskie, interesy, chwilowe fascynacje. Są z nim od wielu lat, przeżyli w tym czasie więcej politycznych porażek i zawodów niż sukcesów.

Mimo to pozostają lojalni. – Oni są wierni idei, a nie mi. To bardzo wartościowi ludzie – mówi nam lider KNP, gdy pytamy go o członków jego brukselskiej drużyny. Ale zaraz dodaje: – Tu chodzi o poglądy, a nie o mnie. Gdybym zaczął mówić inne rzeczy, nie wahaliby się mnie porzucić. Gdy rozmawiamy z Robertem Iwaszkiewiczem, Stanisławem Żółtkiem i Michałem Marusikiem, mamy podobne wrażenie. Mówią sprawnie, nie brzmią fałszywie ani nie kręcą. Trudno powiedzieć, że są gadułami. Kilkudziesięcioletnia przygoda z liberalizmem i zmagania z rzeczywistością wyrobiły w nich bardzo określone poglądy.

Czy nie są przez to zamknięci na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9864

Wydanie: 9864

Spis treści
Zamów abonament