Nie odmawiaj wolnego ani matce, ani ojcu
Rodzic po urlopach opiekuńczych może je jeszcze przedłużyć o okres należnych wakacji. Szefowi nie wolno mu uszczuplić wolnego.
Na wniosek pracownicy czy pracownika szef udziela im urlopu wypoczynkowego, który ma przypadać tuż po urlopie macierzyńskim. Przysługuje on w pełnym wymiarze. To oznacza, że między jedną nieobecnością a kolejną nie może być ani jednego dnia przerwy. Tylko wtedy zachowana jest bezpośredniość.
Odpowiednie stosowanie
Tę starą zasadę określa art. 163 § 3 k.p. i potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00). Zgodnie z nim pracodawca jest związany wnioskiem pochodzącym od zatrudnionej, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Te uprawnienia dotyczą także pracownika ojca, który przebywa na urlopie macierzyńskim.
To niejedyni beneficjenci tego przywileju. Takie same uprawnienia mają rodzice, którzy kończą inne urlopy związane z opieką nad dzieckiem, nie tylko podstawowy macierzyński. Chodzi o:
∑ dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze sześciu tygodni na jedynaka i ośmiu tygodni dla co najmniej bliźniaków (art. 1821 § 7 k.p.),
∑ urlop rodzicielski do 26 tygodni (art. 1821a § 6 k.p.).
Nakazują one odpowiednie stosowanie art. 163 § 3 k.p., który gwarantuje przedłużenie opieki nad potomkiem o należne wakacje.
O ile dodatkowy urlop macierzyński funkcjonuje w kodeksie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta