Właściciel autobusu płaci nie tylko od zysku
Firmy wykorzystujące w działalności auta ciężarowe powinny składać deklaracje i uiszczać podatek od środków transportowych. Obowiązek ten dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Zapłaconą daninę mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorcy wykorzystujący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochody ciężarowe czasem zapominają o konieczności zgłoszenia takiego pojazdu oraz zapłaty podatku od środków transportowych. Efektem takiego zaniedbania mogą być konsekwencje karnoskarbowe, a także konieczność uregulowania zaległego podatku, co gorsza – wraz z odsetkami. Nie chodzi tutaj jednak o klasyfikowane jako „ciężarówki" tzw. samochody z kratką. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, podatkiem od środków transportowych objęte zostały bowiem samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy i naczepy oraz autobusy szczegółowo wymienione w art. 8 tej ustawy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta