Kopiowanie stron WWW nie zawsze narusza prawo
Orzeczenie | Trybunał Sprawiedliwości uznał, że na zapisywanie treści stron internetowych w pamięci podręcznej nie trzeba mieć licencji od ich właścicieli.
weronika tokaj
Internauci przeglądający strony internetowe na komputerach bez ich ściągania lub drukowania nie naruszają praw autorskich z powodu tworzenia kopii na ekranie oraz w pamięci podręcznej komputera. Nie potrzebują zatem licencji od właścicieli praw autorskich na ich krótkotrwałe zapisywanie.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu w sprawie C-360/13 Meltwater. Wydał je na kanwie sporu pomiędzy organizacją PRCA zrzeszającą specjalistów od public relations a NLA – brytyjską organizacją reprezentującą wydawców prasy.
Choć wyrok nie zaskakuje, to jego teza może powodować problemy. A dokładnie stwierdzenie, że samo przeglądanie stron internetowych stanowi już „zwielokrotnienie"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta