Publiczna uczelnia też może obniżyć zagraniczne diety
DELEGACJE | Pracodawca, który należy do sektora finansów publicznych, ale nie jest jednostką budżetową ani samorządowym zakładem budżetowym, może uregulować własne zasady rozliczania wyjazdów służbowych tak jak firma prywatna.
Sposób rozliczania wyjazdów służbowych pracowników zależy od statusu pracodawcy. Regulujące te zasady rozporządzenie MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167) trzeba stosować jedynie do osób pracujących w takich jednostkach. Ci pracodawcy nie mają wyjścia – muszą trzymać się wytycznych z rozporządzenia.
Znacznie większą swobodę mają w tym zakresie firmy spoza sfery budżetowej. Nie wiąże ich większość zasad uregulowanych w rozporządzeniu. Mogą ustalić własne reguły delegowania pracowników za granicę i rozliczania ich służbowych wyjazdów.
Układ lub regulamin
Pracodawca, który posiada układ zbiorowy pracy, powinien w nim unormować zagadnienie podróży służbowych w całości. Podobnie powinno być w zakładzie, w którym obowiązuje regulamin wynagradzania. Tworzą go pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników.
W mniejszych firmach ustalenia dotyczące zasad rozliczania podróży służbowych mogą być przedmiotem zawieranych z pracownikami umów o pracę. Jest to jednak dość uciążliwa i zbyt szczegółowa forma porozumienia.
Jak w budżetówce
Większość pracodawców nie ma jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta