Należny VAT można liczyć od zakupów
PROCEDURY | Uproszczona metoda ustalania kwot podatku od towarów i usług polega na wykorzystaniu struktury nabytych do odsprzedaży artykułów.
Przepisy dotyczące VAT przewidują dwie metody uproszczonego obliczania kwot podatku należnego. Jedna z takich metod polega na obliczeniu kwot tego podatku na podstawie struktury zakupów.
Możliwość stosowania tej metody określa art. 84 ustawy o VAT. Jej uproszczony charakter przejawia się w tym, że nie odzwierciedla ona rzeczywistej sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym (zob. wyrok NSA z 17 września 1999 r., III SA 7362/98). Metoda ta oparta jest bowiem na założeniu, że w dłuższych okresach wartość podatku należnego obliczona na jej podstawie jest zbliżona do wartości jaka byłaby obliczona na podstawie faktur czy przy zastosowaniu kas rejestrujących. W konsekwencji stosowanie tej metody nie powinno prowadzić do zmniejszenia podatku (zob. wyrok NSA z 6 kwietnia 2011 r., I FSK 523/10).
Metoda ta może być stosowana wyłącznie przez podatników. Nadal aktualny jest wyrok NSA z 28 maja 2003 r. (SA/Bk 1415/02), w którym czytamy, że „brak jest (...) podstawy do stosowania przewidzianej nim [art. 84 ustawy o VAT – red.] metody do rozliczenia podatku VAT od nieewidencjonowanej sprzedaży przez organ podatkowy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy sam podatnik nie wybrał tej metody w celu obliczenia podatku należnego".
Kiedy wolno stosować
Podatek należny na podstawie struktury zakupów mogą obliczać podatnicy spełniający łącznie trzy warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta