Najpierw trzeba wypełnić formularz
Wniesienie pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty pozwala przedsiębiorcy ominąć długotrwałe i skomplikowane postępowania krajowe. Czasami rodzi jednak problemy.
Pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty (dalej: ENZ) jest szczególnym rodzajem pisma procesowego, który powinien spełniać wymogi wskazane w rozporządzeniu nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (dalej: rozporządzenie).
Wniesienie pozwu o wydanie ENZ ma pozwolić przedsiębiorcy ominąć długotrwałe i skomplikowane postępowania krajowe, zwłaszcza że w sprawach tranasgranicznych postępowanie nakazowe czy upominawcze jest wyłączone. W praktyce prawidłowe wniesienie pozwu o wydanie ENZ bywa problematyczne.
Dochodzenie roszczeń
W ramach europejskiego postępowania nakazowego dochodzone mogą być wyłącznie należności bezsporne, o wymagalnych sumach pieniężnych oraz o oznaczonej kwotowo wysokości.
Europejski nakaz zapłaty może być wydany we wszystkich transgranicznych (tj. takich, w których przedsiębiorca i kontrahent mają miejsce zamieszkania/siedziby w różnych państwach) sprawach cywilnych i handlowych, w tym dochodzonych ze stosunku pracy, z wyjątkiem spraw skarbowych, celnych lub administracyjnych; roszczeń przeciwko państwu; spraw dotyczących praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia; upadłości, likwidacji, układów związanych z niewypłacalnością spółek; zabezpieczenia społecznego; roszczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta