Kiedy trzeba zapłacić podatek od dochodu z agroturystyki
Zyskami z udostępniania pokoi letnikom nie muszą dzielić się z fiskusem tylko ci wynajmujący, którzy spełniają warunki określone w przepisach. Reszta musi uiścić daninę.
Choć agroturystyka polega na prowadzeniu działalności turystycznej przez gospodarstwa rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi, to nie jest jednak działalnością rolniczą. A tylko do przychodów z tej ostatniej nie stosuje się przepisów ustawy o PIT. To zaś oznacza, że skoro agroturystyka nie jest działalnością rolniczą, dochody z niej objęte będą ustawą o PIT.
Tym samym podatnik, który zarabia na wynajmie pokoi gościnnych, będzie się co do zasady musiał rozliczyć z fiskusem i zapłacić podatek. Obowiązku tego nie będzie tylko wtedy, gdy spełnione będą warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.
Wyłącznie do limitu...
Zarabiający na wynajmie pokoi gościnnych skorzysta zatem ze zwolnienia, jeżeli łącznie spełnione będą następujące warunki:
- liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu (limit ten dotyczy ogólnej liczby pokoi udostępnianych turystom, co oznacza, że jeśli np. podatnik wynajmuje pokoje w dwóch budynkach, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta