Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki transakcji z udziałem przedsiębiorstw

07 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Krystian Szymaniak 
Michał Wołoszczuk

Zorganizowany zespół składników przeznaczony do prowadzenia działalności może być przedmiotem obrotu. Takie kontrakty służą zazwyczaj optymalizacji podatkowej. Nie wystarczy jednak poprzestać na ocenie ich konsekwencji w CIT i VAT.

Michał Wołoszczuk Krystian Szymaniak

Celem artykułu jest przybliżenie w bardzo ogólnym zakresie najczęstszych form transferu przedsiębiorstwa (także w formie całej spółki) oraz skutków prawnych i uwarunkowań podatkowych tego rodzaju transakcji. Przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Pod tą krótką definicją określoną w art. 551 kodeksu cywilnego kryje się to, co oczywiste i dostrzegalne dla postronnych obserwatorów, jak np. wyposażenie budynków biurowych, fabryki, sklepu, ale także prawa i rzeczy właściwe tylko konkretnej działalności gospodarczej, takie jak umowy handlowe, należności, licencje, koncesje i znaki towarowe itd.

Kryteria wyboru

Niezależnie od tego czy uznamy, że podmiot gospodarczy – np. spółka – może mieć jedno czy kilka przedsiębiorstw, może być ono przedmiotem obrotu i zbycia. Potencjalny nabywca zainteresowany nabyciem przedsiębiorstwa z reguły sam definiuje formułę transakcji, czyli co i w jaki sposób chce nabyć.

Kryteria  wyboru są wielorakie, choć najczęściej są to kwestie podatkowe, rozumiane jako optymalizacja podatkowa. Strony są zainteresowane takim ułożeniem transakcji, które będzie się wiązało z najmniejszymi możliwymi obciążeniami podatkowymi (VAT lub PCC), oraz pozwoli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9882

Wydanie: 9882

Spis treści
Zamów abonament