Jakie są skutki transakcji z udziałem przedsiębiorstw
Zorganizowany zespół składników przeznaczony do prowadzenia działalności może być przedmiotem obrotu. Takie kontrakty służą zazwyczaj optymalizacji podatkowej. Nie wystarczy jednak poprzestać na ocenie ich konsekwencji w CIT i VAT.
Michał Wołoszczuk Krystian Szymaniak
Celem artykułu jest przybliżenie w bardzo ogólnym zakresie najczęstszych form transferu przedsiębiorstwa (także w formie całej spółki) oraz skutków prawnych i uwarunkowań podatkowych tego rodzaju transakcji. Przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Pod tą krótką definicją określoną w art. 551 kodeksu cywilnego kryje się to, co oczywiste i dostrzegalne dla postronnych obserwatorów, jak np. wyposażenie budynków biurowych, fabryki, sklepu, ale także prawa i rzeczy właściwe tylko konkretnej działalności gospodarczej, takie jak umowy handlowe, należności, licencje, koncesje i znaki towarowe itd.
Kryteria wyboru
Niezależnie od tego czy uznamy, że podmiot gospodarczy – np. spółka – może mieć jedno czy kilka przedsiębiorstw, może być ono przedmiotem obrotu i zbycia. Potencjalny nabywca zainteresowany nabyciem przedsiębiorstwa z reguły sam definiuje formułę transakcji, czyli co i w jaki sposób chce nabyć.
Kryteria wyboru są wielorakie, choć najczęściej są to kwestie podatkowe, rozumiane jako optymalizacja podatkowa. Strony są zainteresowane takim ułożeniem transakcji, które będzie się wiązało z najmniejszymi możliwymi obciążeniami podatkowymi (VAT lub PCC), oraz pozwoli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta