Wietnam to kraj wielkich perspektyw, także dla polskich przedsiębiorców
Inwestycje. Dziś Wietnam jest na fali wznoszącej. Jeśli ktoś chce wykorzystać ten potencjał, to powinien pojawić się tam już teraz.
– Rynek wietnamski należy do kluczowych w Azji Południowo-Wschodniej, warto więc wykorzystać potencjał, jaki oferuje – przekonuje Katarzyna Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych.
MSZ w połowie czerwca zaprosiło ok. 50 polskich firm do Wietnamu w ramach misji gospodarczej. Nasi biznesmeni, reprezentujący m.in. sektor rolno-spożywczy, informatyczny, budowlany czy farmaceutyczny, spotkali się z setkami lokalnych przedsiębiorców. Takie spotkania mogą zaowocować zwiększeniem wymiany handlowej, która dziś kuleje. Wietnam plasuje się dopiero w pierwszej sześćdziesiątce odbiorców naszych towarów eksportowych (sprzedajemy głównie filety rybne, wyroby nieszlachetne, miedź czy aparaturę pomiarową).
Wietnam nie jest oczywistym kierunkiem ekspansji zagranicznej polskich firm. Potencjalnie to ogromny rynek (90 mln mieszkańców), ale kraj wciąż stosunkowo biedny. Poziom zamożności wynosi nieco ponad 7 proc. bogactwa USA i tylko 19 proc. zamożności w Polsce, co oczywiście ogranicza zdolności konsumpcyjne wietnamskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta