Niskie stopy uderzyły w banki spółdzielcze bardziej niż w komercyjne
BS | Problemem sektora jest zarządzanie nadwyżką depozytów.
Monika Sajewicz
W 2013 roku pogorszyły się wyniki zarówno banków spółdzielczych, jak i dwóch banków je zrzeszających.
Zysk netto banków spółdzielczych spadł w tym czasie o ponad 22 proc., do 750 mln zł. Było to m.in. efektem spadku wyniku odsetkowego o 9,7 proc.
Wynik z działalności bankowej zmniejszył się o 7,5 proc.
Wynik odsetkowy mocno w dół
Przedstawiciele sektora spółdzielczego tłumaczyli, że pogorszenie wynika przede wszystkim stąd, że duża część udzielanych w ich bankach pożyczek to kredyty preferencyjne, których oprocentowanie jest uzależnione od stopy referencyjnej NBP, a nie standardowo, na podstawie stopy bazowej powiększonej o marżę. Dlatego spadek stóp NBP powodował w bankach spółdzielczych większe obniżenie przychodów odsetkowych.
Jednocześnie spółdzielcy utrzymywali wysokie oprocentowanie depozytów. Ponieważ w bankach spółdzielczych występuje nadwyżka depozytów nad kredytami, utrzymywanie relatywnie wysokiego oprocentowania lokat spotęgowało spadek wyniku odsetkowego.
Nadwyżki depozytów, zwłaszcza osób prywatnych, są lokowane przez BS przede wszystkim w bankach zrzeszających. Komisja Nadzoru Finansowego zauważyła, że jest to skutek braku zorganizowanego mechanizmu dystrybucji środków wewnątrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta