Zdegradowany język polityki
Podsłuchani politycy ukazali swój po części wprost odrażający (nie tylko językowy) obraz świata, ale też wywołali podejrzenia odbiorców, że tak wygląda świat ogółu naszych polityków czy też całego ugrupowania, które reprezentują – piszą lingwistki.
Rozumiemy powagę sytuacji, w jakiej znalazło się nasze państwo w związku z aferą taśmową. Nie jesteśmy skłonne oskarżać tych, którzy chcą przede wszystkim uchronić Polskę przed chaosem w czasie dla niej niebezpiecznym. Jednakże jako lingwistki głęboko zainteresowane „językiem w działaniu", a tym samym wymiarem etycznym komunikacji językowej i kulturą słowa obejmującą ten wymiar, czujemy się w obowiązku zabrania głosu na temat kontrowersyjnych wypowiedzi ludzi polityki, które – nagrywane od ponad pół roku – właśnie zostały ujawnione.
Wybór świata świni i świata Sokratesa
Kultura słowa obejmuje, obok problemów poprawności, tj. zgodności użycia języka z jego systemem i w pełni skonwencjonalizowaną „wewnątrzjęzykową" normą, także problemy jego użycia zgodnego z normami etycznymi kultury, z którą utożsamia się większość danego społeczeństwa. Do takich norm w kulturze europejskiej należy wystrzeganie się:
W jednej tylko rozmowie członkowie rządu pokazują, że prawa można lekceważyć
1. wprowadzania odbiorców wypowiedzi w błąd zarówno co do opisywanych przez nadawcę elementów rzeczywistości, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta