Polacy latają coraz chętniej
Transport | W zawsze trudniejszym dla branży lotniczej I półroczu najważniejsze lotniska zanotowały wzrost. Nadal kłopoty mają porty w Bydgoszczy i Łodzi.
– Patrząc na liczby, niespodzianek nie ma: czołówka rośnie, czego przykładem są porty w Katowicach czy Gdańsku, które w czerwcu odnotowały rekordowe wyniki. Rośnie też oferta Modlina, skąd niedawno Ryanair uruchomił połączenia krajowe do Gdańska i Wrocławia – mówi Krzysztof Moczulski, analityk rynku lotniczego.
Po chudych latach zwiększa się również udział lotów czarterowych. Na wzrosty oprócz nowych połączeń linii niskokosztowych wpływa też ofensywa Lufthansy, która umacnia się w regionach.
– Niestety, ten optymistyczny trend nie dotyczy najmniejszych portów. Poza Lublinem, który przyciągnął do siebie Eurolot i Lufthansę, nie widać dla Łodzi czy Bydgoszczy żadnych oznak możliwej poprawy, jeśli chodzi o zwiększenie liczby kierunków – dodaje Moczulski.
Warto zwrócić uwagę na wyniki warszawskiego lotniska im. Chopina. Przemysław Przybylski, rzecznik PPL, nie ukrywa, że były obawy o to, jak będzie kształtował się ruch po odlocie Ryanaira na niskokosztowe lotnisko w Modlinie. Irlandzka linia zapewniała warszawskiemu portowi ok. 10 proc. pasażerów.
Ale nowe połączenia oraz podstawienie większego samolotu przez dubajską linię Emirates spowodowało, że I półrocze Chopin zakończył spadkiem zaledwie o 0,2 proc.
1,6 mln pasażerów planuje w tym roku obsłużyć lotnisko w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta