Lipcowy grafik inwalidy do zmiany
Od 10 lipca br. wraca zasada, że czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, to 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. To wymusza zmianę harmonogramów na lipiec dla osób, które do tego dnia będą pracować w dłuższych normach.
Aktualnie obowiązujący art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa) jako podstawową obowiązującą inwalidów normę czasu pracy ustanawia 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jest ona jednakowa dla wszystkich tych osób, bez względu na stopień niepełnosprawności.
Od tej zasady przewidziano wyjątek dotyczący osób zaliczonych do stopnia znacznego lub umiarkowanego. Obowiązujące ich normy zostają skrócone do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, gdy o takiej potrzebie zaświadczy na piśmie lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, a w razie jego braku – medyk sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym (art. 15 ust. 2 ustawy). Krótsze normy stosuje się od dnia przedstawienia w firmie zaświadczenia lekarskiego, a koszt tych badań ponosi pracodawca (art. 15 ust. 2a i ust. 4 ustawy).
Bez nocek i nadgodzin
Aktualnie jest więc tak, że norma czasu pracy dla wszystkich niepełnosprawnych to 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Jest więc taka sama, jaka obowiązuje również pracowników pełnosprawnych.
Jednak wobec osób z orzeczoną niepełnosprawnością normy te mają sztywny charakter. To oznacza, że inwalidzie nie można zaplanować więcej niż 8 godzin pracy w dobie czy pięć dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta