Inwestycje w SSE rozlicza się według zasady memoriałowej
Wydatki inwestycyjne związane prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej powinny być uznane za koszty dla celów kalkulacji limitu pomocy publicznej w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych na podstawie art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, pomocniczo zaś na mocy art. 6 ustawy o rachunkowości.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 sierpnia 2014 r. (III SA/Wa 2941/13).
Spółka, która prowadzi działalność w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej SSE), zamierzała ponieść wydatki inwestycyjne będące pomocą publiczną na podstawie § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. i podlegające zwolnieniu z podatku na mocy art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Zwróciła się więc do organu podatkowego z pytaniem, czy momentem poniesienia tych wydatków będzie dzień ich ujęcia w księgach rachunkowych (zgodnie z metodą memoriałową), czy dzień zapłaty tych kosztów (zgodnie z metodą kasową).
Spółka opowiedziała się za metodą memoriałową. Wskazywała, że ani ustawa o SSE, ani rozporządzenie nie wskazują, według której z zasad rozlicza się wydatki. Dlatego należy odnieść się do art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, zgodnie z którym za dzień poniesienia wydatku uważa się dzień, na który ujęto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta