Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwyczaje handlowe mniej ważne od zapisu kontraktu

28 sierpnia 2014 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

REGUŁY PIERWSZEŃSTWA | Nie można podważać precyzyjnego zapisu umowy, powołując się na zwyczajowe uregulowania danej kwestii. Taki zapis może być wyeliminowany tylko wówczas, gdy narusza normy prawa bezwzględnie obowiązującego.

Michał Kołtuniak

W handlu międzynarodowym powszechnie wykorzystuje się różnego rodzaju zwyczaje lub tzw. uzanse, czyli zwyczaje spisane i powszechnie zaakceptowane przez kupców międzynarodowych. Wynika to z odmienności regulacji obowiązujących w różnych częściach świata. Ponieważ nie zawsze da się dopasować warunki transakcji do ich specyfiki, bo zawsze stawiałoby to jedną ze stron (tę, której prawo ma zastosowanie do transakcji) w uprzywilejowanej sytuacji, kontrahenci uciekają się do umów międzynarodowych oraz właśnie zwyczajów i uzansów. Zaletą tych ostatnich jest to, że ich budowa i interpretacja są jednakowe na całym świecie (mając oczywiście na myśli powszechnie stosowane reguły, jak np. Incoterms, reguły dotyczące akredytywy dokumentowej czy też inkasa dokumentowego lub powszechnie stosowane zwyczaje branżowe związane np. z określaniem miar i wielkości). Nie ma więc tu miejsca na niedomówienia, a ściślej mówiąc, łatwiej je rozstrzygać, korzystając np. z międzynarodowego arbitrażu. Nie trzeba bowiem odwoływać się do prawa krajowego jednej ze stron kontraktu.

Wykonanie zobowiązania

Co więcej, osoby podpisujące kontrakty powinny mieć świadomość, że jeżeli w jakiejś branży, przy zawieraniu jakichś typowych umów od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9926

Wydanie: 9926

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament