Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy upadnie tylko wspólnik

28 sierpnia 2014 | Dobra Firma | Joanna Boroń
Joanna Boroń
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Boroń

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Konsekwencją braku podmiotowości oraz zdolności prawnej spółki cywilnej jest brak zdolności upadłościowej.

Dopóki wspólnicy spółki cywilnej regularnie wypełniają ciążące na nich zobowiązania i regulują płatności względem kontrahentów, konstrukcja spółki cywilnej wydaje się atrakcyjną formą współpracy małych przedsiębiorców. Najwięcej problemów pojawia się jednak, gdy wspólnicy spółki stają się niewypłacalni, ponieważ ich majątek nie wystarcza na zaspokojenie zobowiązań względem wierzycieli. Wspólnicy zaczynają wówczas rozważać możliwość złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości, często mylnie sądząc, że wniosek powinien dotyczyć upadłości spółki. Tymczasem w przypadku spółki cywilnej mamy do czynienia z upadłością jej wspólników.

Ogłoszenie upadłości jednego wspólnika skutkuje rozwiązaniem spółki cywilnej, niezależnie od liczby wspólników

Kto odpowiada za zobowiązania

W odróżnieniu od spółek prawa handlowego spółka cywilna jest umową uregulowaną w kodeksie cywilnym. Umowę spółki cywilnej zawierają wspólnicy – osoby fizyczne będące przedsiębiorcami. Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej, co oznacza, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9926

Wydanie: 9926

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament