Trudna sytuacja firmy ułatwi zwolnienia
PROCEDURA | Ogłoszenie upadłości pracodawcy nie od razu kończy jego działalność. Umowy zawarte przed wszczęciem postępowania upadłościowego nie rozwiązują się automatycznie.
Przy ogłoszeniu upadłości stosuje się jednak pewne szczególne przepisy wskazujące, kiedy i na jakich warunkach pracodawca może zakończyć stosunek pracy i jakie wynikają z tego konsekwencje dla pracownika. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego regulacje te odnoszą się tylko do upadłości likwidacyjnej (zmierzającej do zamknięcia firmy), a nie do postępowania układowego (służącego przywróceniu zakładu do stabilnej sytuacji finansowej).
Oprócz rozwiązania stosunku pracy z upadłością wiąże się też kolejność dochodzenia roszczeń przez pracowników w stosunku do innych wierzycieli pracodawcy oraz możliwość uzyskania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdy pracodawca jest niewypłacalny.
Stop angażom
Jeśli to szef rozwiązuje z podwładnym umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, musi podać prawdziwą, rzeczywistą przyczynę i zachować przewidziany w kodeksie pracy okres wypowiedzenia. Rzeczywiste zakończenie działalności gospodarczej i wyrejestrowanie pracodawcy z rejestru przedsiębiorców wystarczająco uzasadnia wypowiedzenie, podobnie jak likwidacja stanowiska pracy podwładnego. Pracodawca w upadłości może także skrócić okres wypowiedzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta