Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Menedżer może podpisać wieloletni kontrakt

28 sierpnia 2014 | Menedżer | Katarzyna Dobkowska
Osobę, która ma zarządzać konkretnym projektem, można zatrudnić na okres jego trwania
źródło: 123RF
Osobę, która ma zarządzać konkretnym projektem, można zatrudnić na okres jego trwania
Katarzyna Dobkowska
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Dobkowska

Choć zawieranie umów na czas określony trwający kilka lat budzi w ostatnim czasie poważne wątpliwości, to angażowanie na ich podstawie kadry kierowniczej jest jak najbardziej dopuszczalne.

Osoby wchodzące w skład zarządów mogą być także zatrudniane na umowach na czas wykonania określonej pracy.

Kodeks pracy zezwala na zawarcie dwóch umów na czas określony na następujące po sobie okresy. Dopiero trzeci terminowy kontrakt zrównuje się w skutkach prawnych z umową na czas nieokreślony. Przepisy nie zawierają jednak żadnych wskazówek, ile maksymalnie ma trwać taki angaż. Nie obowiązuje już też ustawa antykryzysowa. Zamiast limitu dwóch umów wprowadzała ona łączny limit dwóch lat, na który mogły być podpisywane kolejne kontrakty terminowe.

Łatwość rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony (za dwutygodniowym wypowiedzeniem, bez konieczności wskazywania przyczyny i przeprowadzania konsultacji związkowej) zachęca pracodawców do stosowania takich kontraktów na wiele, wiele lat. Taka praktyka może się jednak okazać ryzykowna. Zwłaszcza gdy nic nie uzasadnia stosowania wieloletniej terminowej umowy o pracę.

Co wynika z orzecznictwa

Sąd Najwyższy wielokrotnie kwestionował zgodność z prawem terminowych umów o pracę zawieranych na pięć czy więcej lat z możliwością ich wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Twierdził, że dochodziło wówczas do obejścia prawa, naruszenia zasad współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa (m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9926

Wydanie: 9926

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament